درمان دیابت؛ کنترل صد درصد بیماری دیابت

دسته بندی :

درمان دیابت

درمان دیابت

بیماری دیابت روش های درمان و کنترل متفاوتی دارد که در این مقاله مروری بر روش های درمانی و تغییرات شیوه زندگی برای افراد مبتلا به دیابت و یا کسانی که در معرض دیابت هستند؛ صحبت خواهیم کرد
دیابت نوعی بیماریست که برمیزان  قند خون تأثیر می گذارد و در صورت عدم درمان یا کنترل، مشکلات زیادی برای سلامتی به وجود می آورد. هیچ درمانی برای دیابت وجود ندارد ، اما می توان آن را با رعایت مسائلی رو به بهبودی پیش برد. اشخاص می توانند با تغییر دارو و تغییر شیوه زندگی دیابت را مدیریت کنند.

درمان دیابت

علائم دیابت و علائم قندخون بالا

چطور دیابت را تشخیص دهیم؟

سوالی که برای اکثر افراد وجود دارد که علائم دیابت چیست یا این که از کجا متوجه بشیم که قند خون بالا هست و چگونه باید علائم بیماری دیابت را تشخیص بدهند، دیابت نوع یک را اغلب می توان در عرض چند روز یا چند هفته تشخیص داد؛ زیرا علائم دیابت شدید هستند. این علائم عبارت هستند از:
• تکرر ادرار که در آن مقدار ادرار زیاد شده است. بیمار هر بار که ادرار می کند مقادیر زیادی ادرار دفع می کند.
• خشکی دهان و افزایش تشنگی بیش از حد فرد
• فرد احساس ناگهانی خستگی
• خونریزی لثه
• فرد دچار کاهش وزن بدون دلیل می شود
• تاری دید در فرد
• فقدان تمرکز
دیابت نوع ۲ به آهستگی در افراد ایجاد شده و علائم نسبتا کمتری نیز ایجاد می کند. معمولا هنگام تشخیص دیابت نوع ۲، به طور میانگین چند سال از ابتلا به این بیماری می گذرد. در ابتدا، علائم دیابت نوع ۲ شبیه دیابت نوع ۱ است ولی چون به آهستگی ایجاد می شود معمولا توجه بیمار را به خود جلب نمی کند و سبب می شود که بیمار کمتر دقت کند.

دیابت نوع ۱ نوعی بیماری خود ایمنی است که با نابودی سلول های لوزالمعده که مسئول تولید انسولین در بدن هستند ایجاد می شود. این به این معنی است که بدن افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ قادر به تولید انسولین نیست؛ و بدون انسولین بدن نمی تواند میزان گلوکز خون را تنظیم کند.

افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ حساسیت کمتری نسبت به انسولین دارند، به این معنی که بدن آن ها به اندازه نیاز انسولین نمی سازد و یا به اندازه  لازم از انسولین تولید شده  استفاده نمی کند. این ها دو نوع از متداول ترین انواع دیابت هستند.

در این مقاله به بررسی روش های درمانی و تغییراتی در شیوه زندگی می پردازیم که می تواند به کاهش اثرات دیابت بر سلامتی فرد کمک کند.

آیا دیابت قابل درمان است؟
در حال حاضر هیچ درمانی برای دیابت وجود ندارد، اما این بیماری می تواند رو به بهبودی پیش برود. و این به این معناست که:
وقتی دیابت رو به  بهبودی پیش می رود، بدن هیچ علامتی از بیماری نشان نمی دهد، اگرچه این بیماری از نظر فنی هنوز هم در بدن فرد وجود دارد.
پزشکان در مورد آنچه که دقیقاً تعریف بهبودی را تشکیل می دهد ، به توافق نهایی نرسیده اند، اما همه آنها سطح A1C زیر ۶ درصد را به عنوان یک عامل مهم ذکر می کنند. سطح A1C میزان قند خون فرد را در طی بازه ی زمانی بیش از ۳ ماه نشان می دهد.

مطابق با نوع و میزان  مراقبت های لازم برای دیابت، بهبودی می تواند اشکال مختلفی داشته باشد:
ترمیم جزئی: هنگامی که فرد بتواند حداقل ۱ سال سطح قند خونش را بدون استفاده از داروهای دیابت پایین تر ازسطح قند خون افراد مبتلا به دیابت نگه دارد.
بهبود کامل: هنگامی که سطح قند خون فرد بدون مصرف هیچگونه دارویی به طور کامل و خارج از محدوده دیابت یا پیش دیابت به حد طبیعی برگردد و حداقل ۱ سال دراین سطح نرمال باقی بماند.
بهبودی طولانی مدت: هنگامی که بهبودی حداقل ۵ سال به طول بی انجامد.
 فرد مبتلاحتی اگر به مدت ۲۰ سال سطح قند خون طبیعی خود را حفظ کند، پزشک همچنان این وضعیت را بهبودی تلقی میکند و نه درمان.
رسیدن به وضعیت بهبود در دیابت می تواند به سادگی و با ایجاد تغییر در روال ورزشی یا رژیم غذایی اتفاق بیفتد

درمان گیاهی دیابت

برخی از گیاهان برای کنترل دیابت و کاهش قند خون می توانند مفید باشند، در ادامه تعدادی از گیاهانی که در درمان دیابت موثر هستند را معرفی خواهیم کرد، توجه داشته باشید که بهترین راهکار عمل به توصیه پزشکان است. با مصرف سبزیجات شما فیبر و مقداربسیار کمی نمک و یا چربی دریافت خواهید کرد (مگر اینکه خودتان مقادیری ازین افزودنی ها را به وعده تان را اضافه کنید). به یاد داشته باشید ، سیب زمینی و ذرت کربوهیدرات به شمار می روند.

تاثیر کلم بروکلی بر دیابت
به گفته دانشمندان ، کلم بروکلی می تواند یک سلاح مخفی علیه دیابت باشد
براساس مطالعاتی ، کلم بروکلی حاوی ماده ای است که می تواند به افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند تا قند خون خود را کنترل کنند ، و به طور بالقوه دارای ماده درمانی مورد نیاز برای میلیون ها نفر است. تصور می شود ماده ای  شیمیایی به نام سولفورافان که موجود در سبزیجات صلیبی مانند کلم بروکلی و برخی جوانه هااست مسئول کاهش سطح گلوکز درافراد دیابتی است ومحققان فکر می کنند که سولفورافان سرانجام می تواند جایگزین متفورمین در بعضی از بیماران شود.

درمان گیاهی دیابت

بهترین گزینه ها
سبزیجات تازه ، خام یا بخارپز ، کباب شده یا کبابی شده میل کنید
سبزیجات یخ زده ساده ، بخارپز
سبزیجاتی مانند کلم ، اسفناج و آرگولا. کاهو یخ کوه به دلیل کمبود مواد مغذی چندان مفید نیست.
به دنبال رنگهای مختلف باشید: سبزیجات تیره ، قرمز یا نارنجی (به هویجیا فلفل قرمز فکر کنید) ، سفیده ها (پیاز) و حتی بنفش (بادمجان).
بدترین گزینه ها
سبزیجات کنسرو شده با مقدار زیادی سدیم اضافه شده
سبزیجات و خوراک های گیاهی که با مقدار زیادی کره ، پنیریا سس اضافه شده پخته می شوند
ترشی، اگر نیاز به کاهش سدیم دارید. در غیر این صورت ، ترشی ها خوب هستند.
ولی اگر فشار خون بالا دارید ، مصرف آنها را محدود کنید.

بدن شما به کربوهیدرات احتیاج دارد. اما اگر می خواهید عاقلانه وهوشمندانه انتخاب کنید از این لیست به عنوان راهنما استفاده کنید.
بهترین گزینه ها
غلات سبوس دار مانند برنج قهوه ای ، جو دوسر جو ، کوینو، ارزن یا آمارانت
سیب زمینی شیرین پخته شده
فرآورده های ساخته شده با غلات کامل و بدون (یا بسیار کمی) شکر اضافه شده است
بدترین گزینه ها
دانه های فرآوری شده مانند برنج سفیدیا آرد سفید
نان سفید
سیب زمینی سرخ کرده
تورتیل آرد سفید سرخ شده

درمان دیابت نوع یک

مدیریت دیابت نوع ۱
دیابت نوع ۱ یک بیماری خود ایمنی است که اغلب در دوران کودکی بروز می کند و هنگامی رخ می دهد که بدن به اشتباه به سلول های بتای لوزالمعده حمله کند و توانایی آن ها در تولید انسولین را (که بدن برای استفاده صحیح از قند خون به آن نیاز دارد ) از بین ببرد

دیابت نوع یک
درمان دیابت نوع یک


آگاهی از ابتلا به دیابت نوع ۱ می تواند بسیار سخت و ترسناک باشد، اما با این وجود بسیاری از افراد به خوبی شرایطشان را مدیریت می کنند و از شدت یافتن علائم و عوارض شدید جلوگیری می کنند.

درمان با انسولین
تزریق انسولین شایع ترین درمان برای دیابت نوع ۱ است. افراد می توانند این تزریقات را خودشان در خانه انجام دهند.

انسولین و درمان دیابت
درمان دیابت با انسولین


طیف وسیعی ازمیزان  تزریق انسولین در دسترس است که  بسته به سرعت کار انسولین و ماندگاری تأثیرات آن در بدن متفاوت است.
درمان با انسولین دارای سرعت های مختلفی از اثرگذاری است. اطلاعات زیر انواع ، سرعت کار و مدت ماندگاری انسولین را نشان می دهد.
نوع انسولین| سرعت عمل | مدت زمان
تزریق سریع|۵ تا۱۵دقیقه|۳ تا ۵ساعت
تزریقات کوتاه مدت|۳۰تا۶۰ دقیقه|۶تا۸ساعت
تزریق طولانی مدت|۶۰تا۱۲۰ دقیقه|۱۴تا۲۴ساعت
نقطه ی  تزریق نکته ی مهمی است ، زیرا نقاط مختلف بدن انسولین را با سرعتهای مختلف جذب می کنند. به عنوان مثال ،در تزریقات داخل شکم ،جذب انسولین سریع ترصورت میگیرد؛ ولی انسولینی که از طریق کمر و باسن وارد جریان خون میشود برای جذب به  زمان بیشتری احتیاج دارد.

استفاده از وراپامیل
مطالعه ای بالینی در سال ۲۰۱۸ بر روی انسان نشان داد که نوعی داروی فشار خون به نام وراپامیل ممکن است برای مبتلایان به دیابت نیز مفید باشد.
در این مطالعه، افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ دوزهایی از وراپامیل دریافت کردند. در نتیجه این آزمایش نشان داد که سطح گلوکز ناشتا دراین افراد نسبت به افرادی که دارو دریافت نکردند پایین تر بود.به نظر می رسد در مبتلایان به دیابت نوع ۱، با مصرف این دارو تولید انسولین در لوزالمعده بهبود می یابد و در نتیجه نیاز به تزریق منظم انسولین کاهش پیدا میکند.
با این حال ، FDA هنوزاستفاده از وراپامیل را به عنوان درمانی برای دیابت تصویب نکرده است.

درمان دیابت نوع دو

مدیریت دیابت نوع ۲
در حال حاضر، برای یک فرد برطرف کردن دیابت نوع ۲ راحت تر از برطرف کردن دیابت نوع ۱ است.
این امر به این دلیل است که دیابت نوع ۲ یک بیماری خود ایمنی نیست و طیف وسیعی از عوامل بیرونی و عادات و سبک زندگی می تواند آن را بدتر کند.

درمان دیابت نوع دو
درمان دیابت نوع دو


اگرچه این بدان معناست که دیابت نوع ۲ بسیار گسترده تر از دیابت نوع ۱ است، اما همچنین به این معنی است که فرد مبتلا به دیابت نوع ۲ می تواند شیوه زندگی و عادت های غذایی نسبتاً ساده ای برای خود ایجاد کند تا قند خون خود را به حد طبیعی برگرداند.
رژیم غذایی مورد مصرف و ابتلا چاقی هر دو نقش اساسی در ایجاد دیابت نوع ۲ دارند. به این ترتیب ، افراد می توانند علائم دیابت نوع ۲ را با رعایت تغییرات خاصی در شیوه زندگی شان که شامل بهبود رژیم غذایی و برنامه ورزشی است ، کنترل کنند.

داروهای درمان دیابت


دارو درمان دیابت
دارو درمان دیابت

.

درمان دیابت حاملگی

مدیریت دیابت حاملگی
دیابت حاملگی نوعی از دیابت است که در دوران بارداری ایجاد می شود و پس از تولد کودک برطرف می شود.
بسیاری از داروهای دیابت بر روی جنین در حال رشد تأثیر منفی دارند ، بنابراین در مورد گزینه های بی خطر برای کاهش قند خون و تقویت انسولین دردوران بارداری حتما با پزشک مشورت کنید.

درمان دیابت بارداری

افراد مبتلا به دیابت حاملگی باید میزان قند خون را کنترل کنند و به طور مرتب و منظم ورزش کنند. اما اگر این امور اثر مطلوب مورد نظر را نداشته باشند ، پزشک ممکن است برای کنترل میزان قند خون انسولین تجویز کند.
مطالعات معتبر بسیار کمی تأیید می کنند که داروهای دیگر(داروهایی غیراز انسولین) برای زنان و نوزادان بی خطر هستند. انجمن دیابت آمریکا (ADA) توصیه می کند اما از مصرف این داروها در دوران بارداری خودداری کنیداگرچه برخی پزشکان این داروها تجویز میکنند.

تغییر شیوه زندگی برای دیابت نوع ۲
دو تغییر اصلی در شیوه زندگی می توانند به مدیریت دیابت نوع ۲ کمک کنند: ورزش و رژیم غذایی.
ورزش و کاهش وزن
داشتن یک رژیم غذایی سالم و انجام ورزش منظم اولین اقدامات برای مدیریت دیابت نوع ۲ هستند. کاهش وزن سنگ بنای درمان مبتلایان به این بیماری است.
یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ نشان داده است که افزایش فعالیت بدنی و کاهش وزن متوسط می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تا ۵۸ درصد کاهش دهد.

در مقاله ای درباره ی مراقبت های دیابت بیان شده است که مبتلایان به دیابت نوع ۲ باید در هفته ۱۵۰ دقیقه در فعالیت های هوازی شرکت کنند ، این فعالیت ها شامل:
شنا کردن
پیاده روی سریع
دوچرخه سواری
انجام این فعالیتهای بدنی در پنج جلسه ۳۰ دقیقه ای در طول هفته می تواند به فرد کمک کند که با مدیریت و به صورت منظم این میزان ورزش را انجام دهد. که گفته می شود اینمیزان فعالیت ممکن است برای کمک به بدن در مدیریت علائم دیابت کافی باشد.

نکات مربوط به رژیم غذایی
نکات مربوط به رژیم غذایی برای کنترل دیابت نوع ۲:
محدود کردن کربوهیدرات ها: جایگزین کردن غذاهای پر پروتئین و پر فیبربه جای کربوهیدرات ها در رژیم غذایی میتواند به تنظیم قند خون کمک می کند.
قند کمتری بخورید: جایگزینی قند هایی مانند استویا ممکن است به برخی از افراد در مدیریت علائم دیابت کمک کند.
مواد غذایی سرشار از فیبر: فیبر می تواند به کند شدن هضم کربوهیدرات ها و قندها کمک کند.
غذاهایی که در این نوع رژیم غذایی قرار دارند:
سبزیجات
میوه ها
غلات کامل
پروتئین ها
محصولات لبنی کم چرب
یک رژیم متنوع تضمین می کند که بدن تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت کند. افراد همچنین باید کالری کمتری مصرف کنند و سعی کنند در هر وعده غذایی مقادیری از موادی مشابه کربوهیدرات ها نیز مصرف کنند.
غذاهای پر چربی اشباع نشده مانند ماهی ، آجیل و روغن نباتی نیز برای پایین آمدن قند خون بسیار مفید هستند.
یک رژیم غذایی سالم مانند رژیم های مناسب برای سلامت قلب ، میتواند برای کاهش خطر یا اثرات دیابت نیز موثر و مفید باشد.

درمان قطعی دیابت با طب سنتی!

شاید یکی از اولین سوالاتی که مبتلایان به دیابت می پرسند و به دنبال آن هستند؛ درمان سنتی دیابت است، باید گفت بهترین درمان، مراعات رژیم غذایی و رعایت توصیه پزشک خود هست، باید توجه داشت فعلا درمان قطعی دیابت کشف نشده است و باید به تبلیغات های نا معتبری که وجود دارد توجه نکنید، تنها راه حل برای کنترل دیابت، عمل به توصیه پزشک و کنترل تغذیه و کاهش استرس است.

درمان قند خون در طب سنتی

باید گفت بعضی از مواد غذایی یا دارو ها در طب سنتی شاید سبب کاهش قند خون در افراد شوند ولی همیشه سعی کنید برای هر کاری با پزشک خود مشورت کنید و خود سر اقدام به مصرف مواد غذایی یا داروها برای کاهش قند خون نکنید، طبق گفته برخی منابع زردچوبه، فلفل سیاه و تعدادی دیگر از سبزی ها، میوه ها، خشکبار و ادویه ها می توانند سبب کاهش قند خون شوند ولی مصرف بی رویه و خود سر این موارد می تواند در برخی موارد به سلامتی شما آسیب بزند

عمل جراحی
اگر تغییرات رژیم غذایی و ورزش ممکن یا موفقیت آمیز نباشند ، فرد می تواند از طریق جراحی های مربوط به چاقی به کاهش وزن برسد.
با این حال ، این آخرین روش درمانی برای مبتلایان به بیماری چاقی است و در واقع زمانی صورت میگیرد که هیچ گزینه درمانی دیگری برای آنها موفق و اثرگذار نبوده باشد.

این نوع جراحی شامل کاهش اندازه معده است که به افراد کمک می کند بعد ازخوردن مقدار کمی از غذا احساس پر شدن و سیری کنند. برخی از انواع جراحی ها همچنین آناتومی شخص را تغییر می دهند و ممکن است سطح هورمون هایی را ا که باعث افزایش وزن می شوند دستکاری کنند.

عمل جراحی باند معده و جراحی بای پس معده دو نمونه بارز ایننوع جراحی ها در پزشکیهستند.

هر دو عمل خطراتی را در پی خواهند داشت ، بنابراین پزشکان معمولاً آنها را به عنوان گزینههای اول پیشنهاد نمیکنند.همچنین بیمهها نیز به ندرت جراحی های چاقی را پوشش می دهند.

جمع بندی
هیچ درمان کاملی برای دیابت در دسترس نیست ، اما برخی از روشهای درمانی امیدوارکننده در حال توسعه هستند.
ارتباط مستقیم با یک پزشک توانمند و تحت نظراو بودن ممکن است به افراد کمک کند تا بتوانند گزینه های درمانی را پیدا کنند که می تواند دیابت را در آنها به بهبودی برساند.

انواع ۱ و ۲ دیابت بیماری هایی مادام العمر هستند، اما اقدامات درمانی مناسب می تواند به شخص مبتلا به هر دو نوع کمک کند تا زندگی سالم و پویایی داشته باشند.

بهترین روش برای جلوگیری از دیابت چیست؟

پاسخ:
در واقع هیچ راهی برای جلوگیری از دیابت نوع ۱ وجود ندارد زیرا ممکن است ریشه ژنتیکی داشته باشد و یا در اثر ویروس ایجاد شده باشد.
اگرچه دیابت نوع ۲ نیز ممکن است به نوعی ریشه ی ژنتیکی داشته باشد ، اما تا حد زیادی تحت تأثیرعواملی مانند شیوه زندگی قرار می گیرد. بهترین راه برای پیشگیری از دیابت نوع ۲ داشتن یک رژیم غذایی سالم، از جمله میوه ها و سبزیجات با گلیسمی پایین ، حفظ وزن سالم بدن و انجام دادن ورزش منظم است..

اگر شما مبتلا به پیش دیابت هستید می توانید سبک زندگیتان را عوض کنید و درنتیجه از گروه مبتلایان به این بیماری خارج شوید. چرا که اغلب ابتلا به این بیماری با سبک زندگی شما و سبک عادات غذایی تان مرتبط میشود و عوض کردن این سبک و یا اضافه کردن عاداتی مانند ورزش کردن میتواند به شما کمک کند. یادتان باشد:گاهی فقط کم کردن چندکیلو از وزنتان میتواند شما را از خطر ابتلا به دیابت نجات دهد.

avatar

دکتر بتانی پانچال

پزشک خانواده

دیابت نوعی بیماری است که متأسفانه در آن بیمار آن کسی است که بیشتر اوقات به دلیل ابتلا به دیابت مقصر شناخته می شود و مورد سرزنش قرار میگیرد. اما واقعیت امر این است که برخی ناهمگونی ها در مقاومت فرد به انسولین و یا عدم توانایی بدن او برای تولید انسولین هستند که در کنارعدم رعایت رژیم غذایی مناسب باعث به وجود آمدن این بیماری در فرد می شوند.

avatar

دکتر آدریان ولا، مینه سوتا

متخصص غدد در کلینیک

با تشخیص به موقع این که چه چیزی باعث ایجاد بیماری دیابت در فرد شده است ما می توانیم از امکانات مان اول در جلوگیری از ایجاد آن وسپس در درمان آن به خوبی و به موقع استفاده کنیم و در نتیجه از بروز سایر مشکلات مرتبط با آن جلوگیری کنیم.

avatar

دکتر باب راتنر

رئیس ارشد انجمن علمی و پزشکی دیابت آمریکا

پرسش و پاسخ پیرامون درمان دیابت

درمان دیابت به صورت قطعی وجود دارد؟

در حال حاضر باید گفت که درمانی قطعی برای درمان دیابت وجود ندارد، اما با کنترل دیابت می توان یک زندگی عادی را تجربه کرد، شرط اول در کنترل بیماری دیابت؛ شناسایی بیماری، رعایت رژیم غذایی مناسب است، توجه داشته باشید که استرس را نیز باید از خود دور کنید

کنترل قطعی دیابت ممکن است؟

بله صد درصد می تواند دیابت را کنترل کرد، با چکاپ منظم قندخون، رژیم غذایی درست و ورزش می توان به مرحله کنترل دیابت رسید، یکی از مسائل مهم در کنترل دیابت، توجه دقیق به توصیه های پزشک و رعایت رژیم غذایی است، برای مثال نوشابه مصرف نکنید!

آیا درمان گیاهی دیابت وجود دارد؟

همان طور که گفته شد درمانی برای دیابت وجود ندارد و این بیماری فقط باید کنترل شود، برخی گیاهان بر روی کاهش قند خون تاثیر گذار هستند، مواردی مانند زنجبیل و دارچین ولی باید توجه داشته باشید بهترین گزینه عملکردی، انجام توصیه های پزشکان است و در ضمن گول تبلیغات های دروغین را نخورید

راه های جلوگیری از دیابت چیست؟

بهترین راه جلوگیری از بیماری دیابت، داشتن روش زندگی سالم مانند رژیم غذایی مناسب، ورزش و عدم استفاده از فست فود ها و الکل است. البته در برخی موارد دیابت به صورت ارثی می باشد که در آن صورت باید فقط به کنترل دیابت فکر کرد

راهکار های جلوگیری از عوارض دیابت؟

کنترل دیابت بهترین ر اهکار موجود برای جلوگیری از عوارض جانبی دیابت است، در واقع کنترل دیابت را می توان همان درمان دیابت دانست و با کارهایی مانند سنجش منظم میزان قند خون در زمان های مختلف و رعایت اصول تغذیه ای می توان به این هدف رسید

دیابت اگر کنترل نشود چه عوارضی دارد؟

اگر دیابت درمان (کنترل دیابت) نشود، می تواند عوارض چشمی، کلیوی، پوستی، قلبی، آسیب عصبی، آسیب حسی، آسیب حرکتی، عوارض عفونی و … را داشته باشد؛ توجه داشته باشید که بسیاری از این عوارض فقط به دلیل عدم رعایت و کنترل دیابت به وجود می آیند، پس اگر کامل دیابت خود را کنترل (درمان دیابت) می کنید نگران نباشید

توجه : مطالب دیابتی پلاس از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

آخرین ویدیوها و صوت ها

مقالات مرتبط +

16 thoughts on “درمان دیابت؛ کنترل صد درصد بیماری دیابت”

 1. مهدی رضایی

  ممنون از مقاله کامل شما در مورد درمان دیابت

  1. خواهش می کنم، ممنون که همراه رسانه دیابتی پلاس هستید و مطلی درمان دیابت را مطالعه کردید

  1. در حالت کلی درمانی برای دیابت وجود نداره، ولی بهترین روش کنترل دیابت است که برخی از گیاهان می توانند کمک کنند قندخون شما کاهش پیدا کند و یا از سایر عوارض دیابت جلوگیری کنند

 2. عالی بود
  درمان دیابت چقدر زمان میبره؟ اصلا درمان قطعی داره یا نه؟

  1. در واقعه باید گفت نه!
   بهترین راهکار کنترل دیابت هست؛ اگر دیابت کنترل شود فرد دیابتی می تواند زندگی عادی و بدون مشکلی داشته باشد می توان گفت که درمان دیابت همان کنترل دیابت است

  1. ممنون از لطف شما؛ انشالله که درمان دیابت یا همون کنترل دیابت تون بتونه مفید بوده باشه

  1. سلام ممنون
   دیابت را باید کنترل کرد، یکی از بهترین کارهایی که میشه انجام داد رژیم غذایی مناسب و ورزش مناسب است، خیلی از موارد دیابت نوع دو بخاطر تغذیه نادرست به وجود میاد، درمان دیابت = کنترل دیابت هست

 3. سلام
  دیابت چند نوع داره ؟ لطفا انواعش رو توضیح بدین و اینکه درمان دیابت چقدر طول میکشه ؟

  1. سلام
   دیابت انواع مختلفی مانند نوع یک ، نوع دو و دیابت بارداری است، دیابت باید کنترل شود؛ بهترین کار توجه به صحبت های پزشک متخصص، رعایت رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن است

 4. مهدی جهرمی

  سلام
  مقاله کامل و جامعی بود در رابطه با درمان دیابت
  تشکر میکنم

  1. ممنون از توجه شما، انشالله مطلب درمان دیابت یا همان کنترل دیابت برای شما مفید و موثر بوده باشه

  1. درمان قطعی برای دیابت وجود ندارد، دیابت باید کنترل شود، بعضی گیاهان، ادویه جات و خشکبار باعث کاهش قند می شوند البته این موارد باید خود سر مصرف نشوند و حتما مصرف آن با توصیه و مشورت پزشک باشد

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *