هویج و قند خون! ؛آیا افراد مبتلا به دیابت می توانند هویج بخورند؟

دسته بندی :

سبزی ها و دیابت

تاثیر هویج بر قند خون


یک سوال متداول این است که :آیا افراد مبتلا به دیابت می توانند هویج بخورند؟
پاسخ کوتاه و ساده است : بله.
هویج و سایر سبزیجات مانند کلم بروکلی و گل کلم در گروه سبزی های غیر نشاسته ای هستند. برای مبتلایان به دیابت، سبزیجات غیر نشاسته ای بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم را تشکیل می دهند.
توجه به میزان کربوهیدرات موجود در مواد غذایی برای افراد مبتلا به بسیار مهم است. با این حال ، بسیاری از غذاهای حاوی کربوهیدرات همچنین حاوی مقدار زیادی ویتامین ، مواد معدنی و حتی فیبر هستند.

هویج و دیابت


برخی از این غذاها ، به ویژه سبزیجات غیر نشاسته ای ، تأثیر کمتری بر سطح قند خون دارند. در این مقاله ، ما درباره ی این که چگونه هویج بر دیابت تأثیر می گذارد صحبت خواهیم کرد و اطلاعات مفیدی در مورد کربوهیدرات ها و دیابت ارائه می دهیم.


هویج و دیابت


یک دیدگاه علمی پشت این گفته وجود دارد : “رنگین کمان را بخور”. میوه ها و سبزیجات رنگارنگ پر از مواد مغذی برای یک رژیم غذایی سالم هستند. هویج به دلیل داشتن بتاکاروتن یعنی همان پیش ماده ویتامین A بسیارمعروف است. هویج همچنین حاوی آنتی اکسیدان ، فیبر و سایر مواد مغذی نیز هست.
یک هویج متوسط حاوی ۴ گرم کربوهیدرات خالص (قابل هضم) است و یک ماده غذایی با نمره ی گلیسمی پایین به حساب می آید. غذاهایی که کربوهیدرات کمی دارند و بر روی شاخص قند خون تاثیر کمی می گذارند در واقع اثرگذاری زیادی بر سطح قند خون ندارند.
تحقیقات همچنین نشان می دهد که مواد مغذی موجود در هویج برای افراد مبتلا به دیابت مفید است.

نقش ویتامین ها در دیابت

ویتامین A و نقش آن در کنترل دیابت و قند خون
ویتامین A:در مطالعاتی بر روی حیوانات ، محققان اهمیت ویتامین A را در کنترل قند خون بررسی کردند. آنها دریافتند که موش هایی که دارای کمبود ویتامین A هستند سلولهای β پانکراس شان دچار اختلال در عملکرد می شوند. آنها همچنین متعاقبا متوجه کاهش ترشح انسولین و هایپرگلیسمی در این موش ها نیز شدند. این نتایج نشان می دهد که ویتامین A ممکن است در کنترل قند خون برای مبتلایان به دیابت نقش داشته باشد.

هویج و ویتامین ها


ویتامین b-6 و دیابت
ویتامین B-6:ویتامین های گروه B در بسیاری از بخش های مختلف متابولیسم نقش مهمی دارند. یک مطالعه نشان داده است که کمبود ویتامین های B-1 و B-6 در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ شایع است. علاوه بر این ، پیشرفت اولیه نفروپاتی دیابتی درصورت پایین بودن سطح ویتامین B-6 شایع تر است. این تحقیق نشان می دهد که مقادیر کم ویتامین B-6 ممکن است تأثیرات منفی بر روی نتایج آزمایشات دیابت بگذارد.


تاثیر فیبر بر قند خون
دریافت فیبر غذایی بخش مهمی از مدیریت قند خون در دیابت است. یک منبع معتبر با بررسی ۱۶ متا آنالیز نشان داده است که شواهد محکمی وجود دارد که مصرف فیبر در رژیم غذایی ممکن است به کاهش شیوع دیابت نوع ۲ کمک کند. علاوه بر این ، برای مبتلایان به دیابت ، مصرف فیبر می تواند به کاهش سطح قند خون ناشتا و همچنین سطح قند خون در طولانی مدت کمک کند.


یک رژیم غذایی سالم
برای مبتلایان به دیابت ، پیروی از یک رژیم غذایی سالم در مدیریت شرایط شان بسیار اثرگذار است. انستیتوی ملی بهداشت (NIH) تأکید می کند که سالم ترین رژیم غذایی برای دیابت حاوی غذاهایی از همه گروه های غذایی است. این گروه ها شامل:
سبزیجات
میوه ها
دانه های خوراکی
پروتئین ها
لبنیات بدون چربی یا کم چرب
طبق اعلام انجمن دیابت آمریکا (ADA) ، بهترین راه برای کنترل و بهبود سطح قند خون کنترل رژیم غذایی و ورزش است. داشتن یک رژیم غذایی سالم همچنین می تواند به کاهش وزن نیز کمک کند. حتی کاهش ۵ درصدی در وزن بدن می تواند به بهبود سطح قند خون کمک کند.


ADA رعایت نکات زیر را برای داشتن تغذیه سالم به افراد مبتلا به دیابت توصیه می کند:
مقدار زیادی سبزیجات غیر نشاسته ای مانند هویج ، کلم بروکلی و کدو سبز بخورید. حداقل نیمی از بشقاب شما باید با این نوع سبزیجات مغذی پر شود.
بهترین نوع پروتئین برای رژیم غذایی سالم پروتئین بدون چربی است. تقریباً یک چهارم از بشقاب شما باید یک منبع پروتئین کم چرب مانند مرغ یا ماهی باشد. از سرخ کردن عمیق و سوزاندن پروتئین خودداری کنید ، به جای آن، ازروش های پختن و یا کباب کردن استفاده کنید.
مصرف کربوهیدرات خود را در هر وعده غذایی به تقریباً ۱ فنجان یا کمترکاهش داده و محدود کنید. سعی کنید کربوهیدرات هایی با فیبر زیاد بخورید ، زیرا فیبر به بهبود قند خون کمک می کند. منابع عالی کربوهیدراتهای پر فیبر شامل لوبیا ، نان های سبوس دار ، برنج قهوه ای و سایر محصولات غذاییو غلات سبوس دار هستند.


میوه ها و لبنیات کم چرب می توانند یک وعده غذایی سالم را تشکیل دهند. مراقب باشید که بیش از اندازه از لبنیات استفاده نکنید. یک مشت کوچک از انواع توت های تازه یا نصف یک لیوان شیر کم چرب می تواند یک وعده ی خوب برای بعد از شام باشد. مصرف آب میوه و میوه خشک را محدود کنید زیرادارای کربوهیدراتهای غلیظ تری هستند.
بعضی اوقات ممکن است تمایل به خوردن چیزی شیرین داشته باشید و حتی گاهی اوقات شیرینی درمانی خوب است! با این حال ، مهم است که به آنچه می خورید و این که چه مقدار از آن را می خورید توجه داشته باشید. زیرا خوردن بیش از حد بسیاری از غذاهای فرآوری شده و دارای قند می تواند روی قند خون شما تأثیر منفی بگذارد. این غذاها همچنین ممکن است منجر به افزایش وزن شوند و می توانند تأثیر بدی بر سلامت کلی شما بگذارند. انتخاب گزینه های کم کربوهیدرات در مقادیر اندک و فقط گاهی اوقات ، بهترین گزینه برای مواقع مصرف خوراکی های شیرین است.


**میتوانید خلال های هویج را به جای چیپس یا کراکر برای میان وعده استفاده کنید. خلال هویج یک غذای سالم و کم کالری است. و منبع خوبی از فیبر ، ویتامینA ، ویتامینK و منگنز نیز می باشد.

توجه : مطالب دیابتی پلاس از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

آخرین ویدیوها و صوت ها

مقالات مرتبط +

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *