رازیانه و دیابت؛ کاهش قند خون در دیابت نوع دو با مصرف رازیانه

دسته بندی :

سبزی ها و دیابت

رازیانه و دیابت

رازیانه کم چربی و کم کالری، فاقد کلسترول و فیبر غذایی است. همچنین حاوی ترکیباتی است که ممکن است به بهبود سلامت دیابتی ها کمک کند. گیاهی بومی مدیترانه و مناطقی از آسیاست. رازیانه تازه دارای ساقه، برگ و ریشه است که می توان از آن به صورت خام یا پخته شده در سالاد، سوپ و سیب زمینی سرخ شده استفاده کرد.

رازیانه و دیابت

در تحقیقاتی که در مورد تأثیر رازیانه بر دیابت انجام شده است، از دوز های بالایی از ترکیبات استخراج شده ازاین گیاه استفاده شده است و نباید به صورت خودسر در خانه از آنها استفاده کنید. مگر در صورت مشورت با پزشک و توصیه ی او.

تأثیر بر قند خون
در مطالعه ‌ای که در مجله “تحقیقات علوم گیاهی” منتشر شده است، محققان به تأثیر دادن ترکیبات استخراج شده از رازیانه به موش های صحرایی مبتلا به دیابت نوع ۲ پرداختند. دانشمندان گزارش دادند که دوز ۲۵۰ میلی گرم ازین مواد به ازای هر کیلوگرم از وزن موش ها باعث کاهش سطح قند خون می شود. در مطالعه ای دیگر که در “ژورنال علوم پزشکی مقدونیه” منتشر شد، مشخص شد که ترکیبات خاص استخراج شده از رازیانه می تواند سطح قند خون موش های صحرایی مبتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهد. اما برای این که این ماده به صورتی ایمن برای بهبود دیابت در انسان ها نیز استفاده شود به تحقیقات بیشتر و آزمایشات بیشتری بر روی انسان ها احتیاج داریم.

فواید آنتی اکسیدانی
رازیانه منبع خوبی از آنتی اکسیدان ویتامین C است، و مقدار یک فنجان خرد شده ی گیاه آن حاوی ۱۰.۴ میلی گرم از این ماده ی مغذی و یا چیزی حدود ۱۱.۵ درصد از میزان مورد نیاز روزانه برای زنان و تقریبا ۱۴ درصد از میزان مورد نیاز روزانه ی مردان است. دریافت زیاد ویتامین C قند خون را کاهش داده و سطح لیپید های موجود در خون مبتلایان به دیابت نوع ۲ را نیز کاهش می دهد.

فهرست گلیسمی
انجمن دیابت آمریکا به بیماران دیابتی توصیه می کند از رژیم های غذایی استفاده کنند که دارای شاخص قند خون پایینی هستند. و در واقع این ها غذا هایی هستند که می توانند سطح قند خون را ثابت نگه دارند زیرا باعث ایجاد تغییرات سریع در قند خون شما نمی شوند. سبزیجات غیر نشاسته ای مانند رازیانه از شاخص گلیسمی پایین – زیر ۵۵- برخوردار و مکمل های خوبی برای رژیم غذایی دیابتی هستند.

میزان مصرف توصیه شده
ADA می گوید، در هر وعده غذایی، افراد دیابتی باید نیمی از بشقاب خود را با سبزیجات پخته شده یا خام غیر منجمد مانند رازیانه پر کنند. برای آماده کردن غذا هایتان از روش های پخت و پز کم چربی مانند بخارپز کردن، برشته کردن یا کباب کردن را انتخاب کنید و برای کمک به کنترل جذب سدیم، از دانه رازیانه خشک – هم به صورت پودر و هم به صورت کامل – به همراه سایر گیاهان و ادویه جات به جای نمک یا سایرچاشنی های پر سدیم استفاده کنید تا طعم دهنده غذای شما باشد.

توجه : مطالب دیابتی پلاس از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از این رو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .

آخرین ویدیوها و صوت ها

مقالات مرتبط +

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *